| polinka.cz

polinka.cz

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY K TOPENÍ DŘEVEM

 

JAK DŘEVO OBJEDNAT

Objednávky přijímáme každý pracovní den od 7:00 do 15:30 na telefonu 737 242 473 či e-mailem na polinka@polinka.cz.

 

JAKÉ DŘEVO VYBRAT?

Dřevo je vhodné vybrat v  závislosti na tom, jak ho potřebujeme využít. Výhřevnost tvrdého i měkké dřeva je srovnatelná. Tvrdé dřevo hoří pomaleji a poskytuje stabilní, dlouhodobý žár. Měkké dřevo rychleji rozpálí topeniště, ale dříve shoří. V zásobě na sezónu by nemělo měkké dřevo chybět. Zároveň bychom měli zvažovat, jestli zvolit jeden druh dřeva, nebo si pořídit směs dřevin. Vhodný je nákup směsi dřevin, protože různé druhy dřeva dávají různě dlouhý plamen.

Samotná krbová kamna nebo krbová vložka vám nezajistí nejvyšší výkon a  nízkou spotřebu dřeva, když budete používat pro topení nevhodné dřevo.  Nejen, že se moc neohřejete, ale ještě k tomu vezme za své i váš krb, který při takovémto dlouhodobém zacházení začně pomalu ztrácet svoji funkčnost.

Vlhost dřeva má významný vliv na jeho výhřevnost. Dřevo, které použijete pro svůj krb nebo kamna, musí být proschlé. Navlhlé dřevo má o dost nižší výhřevnost (dřevo pod kůrou může obsahovat až 75%vody). Navlhlé dřevo uvolňuje dým, dehet, čímž může dojít k zanesení ohniště, ucpání komína a v neposlední řadě také utrpí estetika - znečištění žáruvzdorného skla.

Pro bežné i pyrolitické kotle na dřevo se hodí prakticky všechny druhy dřeva, pokud je jejich vlhkost pod 20%. Té snadno dosáhneme kvalitním a dostatečně dlouhým uskladněním.

Pro krby a  zejména pak pro krby s otevřeným topeništěm doporučujeme dřeva, která nevytvářejí jiskry – tedy dřeva z listnatých stromů, označovaná jako krbové dřevo (dub, buk, habr, jasan, javor, bříza, atd.).

 

PROČ ZVOLIT DODÁNÍ ZBOŽÍ OD DODAVATELE POLINKA.cz

Spolehlivost je jedním z kritérií pro výběr svého dodavatele, rychlost dodání, garantované množství dřeva, vstřícné jednání. Našim zákazníkům vycházíme vstříc v termínu dodání a v jejich volbě dřeva.

Dodáváme k topení zdravé dřevo, zpracovávané z lesních porostů certifikovaných PEFC.

Nejrychlejší dodání a dostupnost. Dřevo dodáváme našim zákazníkům v jakémkoli množství.

 

DOPRAVA DŘEVA - VLASTNÍ NEBO OD DODAVATELE?

Bližší informace o dopravě naleznete v sekci DOPRAVA.

 

KOLIK DŘEVA POTŘEBUJI NA TOPNOU SEZÓNU?

Spotřeba dřeva je velmi individuální, záleží na kvalitě zateplení domu, stavu oken, účinnosti topeniště (kotle, krbu...), také na tom, na jakou teplotu domek vytápíte a i na způsobu větrání. Zároveň také záleží na počasí, zima může být nezvykle mírná nebo naopak mohou uhodit silné mrazy, čímž je ve výsledku ovlivněno, jak rychle Vaše zásoby dřeva budou ubývat.

Paleta PackFix obsahuje 1,6 pms polínek. Pro představu – polínka z jedné palety o délce 25 cm srovnaná do „štosu“ (například podle zdi) vydají na 4,2 m dlouhou a 1 m vysokou dobře srovnanou řadu. Pokud s topením dřevem máte zkušenosti, pak je odhad nejlépe udělat podle průměrné spotřeby v sezóně. Je vhodné volit délku polen, která odpovídá topeništi, při kratších polenech se nevyužívá část topné komory a klesá tak výkon.

 

MOHU DŘEVEM IHNED TOPIT?

Palivové dřevo, které máme skladem, pochází obvykle ze zimní těžby v daném kalendářním roce. Vybíráme zdravé dřevo, které není bezprostředně z těžby a  snažíme se štípat ihned po nákupu aby co nejdéle dřevo stálo na vzduchu a  prosychalo. Přesto doporučujeme, aby pro maximální využití energie při topení dřevo zůstalo vhodně uskladněno. U palivového dřeva aspoň jeden rok, u dřeva krbového aspoň dva roky.

 

PRODÁVÁTE SUCHÉ DŘEVO NA TOPENÍ?

Pro Vaši spokojenost a zajištění dobré funkce kamen je nejlepší dřevo s co nejnižší vlhkostí. Pro dosažení ideální vlhkosti dřeva je nejlépe syrové dřevo naštípat a nechat vyschnout, a to nejlépe 2 roky. Nejvíce se nám osvědčilo takto naštípané dřevo rovnat do palet, kde dobře vysychá. Tyto palety připravujeme na jaře a přes léto - krásně vyschnou. Jelikož polínka postupně sesychají, tak dřevo postupně do palet doplňujeme a tím Vám garantujeme dodané množství.

Ve vyjímečných případech se daří, aby u nás dřevo zůstalo 2 roky, ale o dřevo je velký zájem, takže se dřevo vyprodá většinou dříve, než vyschne. Proto doporučujeme našim zákazníkům nákup dřeva co nejdříve a v dostatečném množství na topnou sezónu.

Někteří zákazníci, ale nemají možnost dřevo skladovat a proto zákazníkům nabízíme variantu rovnaných palet (obj. č. TTR25, TTR33), které u nás najdete v nabídce. Většinou se jedná o dřevo řezané 0,5 roku - 1 rok. Ze zkušeností můžeme potvrdit, že takto připravené dřevo hoří dobře.

suché rovnané palety suché palety rovnané dřevo

 

JAK A KDE PALIVOVÉ DŘEVO USKLADNIT?

Abyste se mohli v chladných měsících těšit z rodinné pohody, podpořené příjemným teplem a krásných chvil u krbu, je skladování dřeva také velmi důležité.

Většinou je vhodný krytý přístřešek s dostatečným větráním.  Alespoň rok by dřevo mělo být pod střechou. Pokud takový přístřešek nemáte a dřevo máte uskladněné v garáži nebo ve sklepě, je vhodné zajistit v těchto prostorách stále větrání.

Pokud nemáte dobré podmínky pro uskladnění dřeva, nabízíme Vám dřevo uskladněné na paletách PackFix. Dřevo můžete nechat takto uskladněné do topné sezóny a odebírat postupně přímo z palet. Pokud nemáte možnost dřevo uskladnit, máme v nabídce také takto připravené palety na topnou sezónu. Polínka necháváme proschnout u nás a  dřevo Vám dodáme již připravené na topení.

 

ČÍM TOPIT V KRBU?

Ne každé dřevo je do krbu vhodné.

Do krbu jsou vhodné tyto dřeviny: dub, buk, jasan, habr, dřevo z ovocných stromů.

Ideální vlhkost ideální vlhkost dřeva pro topení v krbech a kamnech je vlhkost do 20%.

Čerstvé dřevo mívá vlhkost v průměru cca kolem 50-60% vlhkosti.

Vyschlé dřevo v lese může mít kolem 25 - 30% vlhkosti.

Proschlé (na vzduchu) může mít kolem 10 - 20% vlhkosti.

  • DUB s výhřevností 99%
  • BUK s výhřevnosti 80%
  • JASAN s výhřevností 92%
  • HABR, ovocné stromy jsou kvalitní dřeviny, ale dost vzácné

Listnaté stromy (měkké dřeviny): lípa, olše, smrk, borovice, kaštan, topol, vrba, akát, akácie jsou dřeviny vhodné spíš na zátop nebo na rozhoření ohniště.

 

JAK RYCHLE ROZTOPIT?

K rychlému roztopení ohně jsou vhodné třísky ze smrku nebo borovice.

suché třísky na rozdělání ohně sirky podpalovač

 

JE LEPŠÍ DŘEVO ŠTÍPANÉ NEBO CELÁ POLENA?

Doporučujeme pořizovat dřevo štípané. Celá polena se sice skladují lépe, ale rozštípáním se dají zpomalit některé procesy hniloby a předejít plísním. Štípané dřevo také lépe vysychá a lépe hoří. Celá polena jsou vhodná do velkých kotlů a topenišť s velkým výkonem. Běžné domácnosti pro běžné topení spíše topí dřevem štípaným.

štípané dřevo suhé dřevo rovnaná paleta neštípané dřevo

 

JAK ZJISTIT, JESTLI JE DŘEVO SUCHÉ?

Odborně lze zjistit vlhkost dřeva vlhkoměrem na dřevo. Vlhkost se stanovuje pomocí elektrody.
Bez vlhkoměru lze zjistit vlhkost dřeva, zejména jehličnanů, díky schopnosti zapíchnutí třísky. Pokud se tříska zapíchne do ruky, má dřevo vlhkost nižší než 20%.
Vlhkost dřeva se také dá odhadnout pohmatem. Dřevo s vlhkostí nad 30% chladí.
Suché dřevo má na řezu výsušné trhliny. Když se dvěma kusy klepne o sebe, měl by se ozvat jasný zvonivý zvuk.
Další možnost je vložit polínko na jeden den v místnosti do igelitového sáčku. Pokud nebude po této době sáček vlhký, dřevo by mělo být vyschlé.

Kvalitní dřevo dobře hoří, při hoření nesyčí, nedehtuje a nezanáší kouřovod. Jakmile se dřevo rozhoří, mělo by začít předávat teplo. Při přikládání by se nemělo ani rozpadat v ruce, ani syčet po vhození do ohniště. Syčení je způsobeno tím, že dřevo není dobře vysušené. Než začne předávat teplo, začne se nejprve odpařovat přebytečná voda. Po nekvalitním dřevě zůstává v topeništi velké množství popela a mohou se objevit i větší kusy dřeva, které neprohoří.